Czy każda obrączka musi być wykonana ze złota?

Wybór obrączek to jedna z ważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć narzeczeni przed ślubem. Wymieniając złote krążki nowożeńcy przysięgają sobie miłość aż po grób. Równie trwałe i ponadczasowe powinny być zatem obrączki. Pary najczęściej decydują się na klasyczne modele, które nigdy nie wychodzą z mody, a szczególną uwagę zwracają na surowiec oraz sposób, w jaki zostały wykonane. W świecie obrączek nadal niezmiennie króluje złoto, jednak czy jest to jedyne rozwiązanie?


Jeśli złoto, to jakie?


Najpopularniejszym surowcem, z jakiego wykonuje się obrączki jest złoto. Jest to klasyczny, ponadczasowy, wszechstronny i bardzo trwały metal, który ponad to może występować w kilku wariantach kolorystycznych. Istotna jest również próba złota, czyli ilość czystego złota w danym stopie. Do wyrobu obrączek najczęściej stosuje się złoto o próbie 585 lub niższej 375 i 333. Im wyższa próba złota, tym wyższa cena oraz mniej trwały metal, dlatego próba 585 jest optymalnym rozwiązaniem oferowanym przez naszą pracownie, które gwarantuje doskonałą jakość, kolor, trwałość oraz cenę. Szczere złoto bez domieszek innych metali jest bardzo kosztowne, a do tego miękkie oraz podatne na zniekształcenia i uszkodzenia, dlatego nieczęsto służy do produkcji obrączek.

Aby uzyskać złoto o idealnych właściwościach, do stopu dodaje się inne metale we właściwych proporcjach. Najczęściej spotykanymi domieszkami w stopie złota są: miedź, srebro, pallad i nikiel. Wpływają one nie tylko na wytrzymałość złota, ale również na jego kolor. Wyróżniamy różne odcienie złota m.in. żółte, białe i różowe. Klasyczne żółte złoto to najczęściej stop złota z cynkiem lub srebrem i miedzią. Im więcej miedzi, tym kolor przybiera bardziej różowy odcień, a im więcej srebra, tym złoto staje się jaśniejsze i przybiera odcień light gold. Białe złoto to stop złota z niklem, cynkiem, srebrem lub palladem. Wyglądem przypomina srebro, lecz jest o wiele trwalsze oraz odporne na uszkodzenia i zarysowania. Ponieważ białe złoto ma w swoim składzie 60% złotego metalu, obrączki pokrywa się cienką warstwą rodu, co eliminuje złotawy połysk. 


Alternatywy dla złotych obrączek


Mimo, że złoto jest najpopularniejszym metalem, z którego wykonuje się obrączki, to nie jedynym. W zależności od naszych upodobań, budżetu i indywidualnych preferencji możemy wybierać pomiędzy obrączkami ze srebra, tytanu, palladu, platyny czy wolframu. Najdroższym i najcenniejszym metalem szlachetnym jest platyna. Obrączki platynowe są zatem wyjątkowo trwałe, twarde, odporne na zarysowania i uszkodzenia. Wykonuje się je najczęściej w próbie 950, a ich kolor jest zbliżony do srebrnego. Obrączki z tytanu lub palladu to natomiast idealne rozwiązanie dla alergików. Czyste złoto rzadko uczula, jednak może się zdarzyć, że uczulać będą dodawane do jego stopu metale, jak srebro, miedź czy nikiel. Dlatego osobom o bardzo wrażliwych dłoniach i zmagających się z alergiami poleca się obrączki wykonane w całości z tytanu, palladu czy platyny, które są zupełnie obojętne dla organizmu.


Najtańszym, lecz również najbardziej podatnym na odkształcenia, ścieranie i uszkodzenia metalem, z którego mogą być wykonywane obrączki, jest srebro. Z biegiem czasu może ono również ciemnieć i matowieć. Jest to jeden z najbardziej plastycznych metali, dlatego w celu zapewnienia mu odpowiedniej twardości i wytrzymałości, do produkcji obrączek wykorzystuje się głównie stopy srebra z domieszką innych metali np. miedzi. Plastyczność srebra sprawia, że można w nim zakuwać diamenty i inne szlachetne kamienie. Możemy dzięki temu uzyskać bardzo eleganckie i efektowne obrączki po stosunkowo niskiej cenie.
Dla miłośników nieco mniej standardowych rozwiązań trafną decyzją mogą być również obrączki dwu- lub nawet trzykolorowe, wykonane z różnych metali. Eleganckim akcentem, zwłaszcza na damskich obrączkach może być także dodatek szlachetnych kamieni np. diamentów, szafirów czy rubinów. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.