Czym zajmuje się jubiler?

Biżuteria od zawsze kojarzy się z elegancją i klasą. Kolczyki i kolie upodobały sobie szczególnie kobiety, jednak i mężczyźni sięgają po dedykowane dla nich produkty. Wysokiej jakości wyroby z cennych materiałów, takich jak złoto i szlachetne kamienie stanowią doskonałą ozdobę, która dodaje nam pewności siebie. Aby dobrać biżuterię, która wpasuje się w nasze upodobania, a przy tym podkreśli nasz charakter, możemy zasięgnąć porady jubilera. Kim jest jubiler i jaki jest zakres jego obowiązków? 

Kim jest jubiler?

Jubiler posiada wszechstronne umiejętności z różnych dziedzin. Podstawą jego pracy jest wiedza o tym, jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych materiałów, jakiej obróbce mogą być poddawane lub z jakimi elementami je łączyć. To także szeroki zakres informacji z zakresu dobieranie biżuterii do urody danego klienta, tak by był on zadowolony z zakupu. W parze z teorią muszą iść także umiejętności praktyczne. Jubiler zajmuje się komponowaniem biżuterii, jednak do jego zadań należy także jej wycena, która jest często bardzo praco- i czasochłonna. Ogromna ilość informacji, jakie musi posiadać taki specjalista sprawia, że jubiler często specjalizuje się w jednym, wybranym obszarze. Dzięki takiej wybiórczości skupia swoją uwagę na konkretnym dziale biżuterii, stając się w niej mistrzem.  

Jubiler - jaki jest zakres jego obowiązków?

Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, czy jubiler to ta sama osoba, co złotnik? Okazuje się, że nie. I chociaż jubiler może posiadać dodatkową wiedzę złotniczą, to jego obowiązki to coś znacznie więcej, niż procesy metalurgiczne. Omawiany zawód łączy się ze szczególnymi predyspozycjami, jakie musi posiadać kandydat na jubilera. Przede wszystkim niezbędna jest dokładność, cierpliwość, zmysły estetyczny i zamiłowanie do pracy z drobnymi elementami. Oprócz tego ważna jest znajomość aktualnych przepisów prawnych,  niezbędnych, by odpowiednio oznaczać sprzedawaną lub wykonywaną biżuterię, biorąc pod uwagę jej jakość i użyte materiały. Ważną częścią pracy jubilera jest kontakt z klientem. Osoby, które przychodzą do salonu, chcą zasięgnąć profesjonalnej porady, dotyczącej m.in. tego, czy dany przedmiot jest autentyczny i wartościowy. Częstą usługą jest także naprawa biżuterii, łączenie zerwanych elementów, skracanie zbyt długich łańcuszków, czy polerowanie i czyszczenie złotych przedmiotów. 

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.