Jaka biżuteria będzie odpowiednia dla alergika?

Po założeniu biżuterii obserwujesz na szyi, nadgarstkach, płatkach usznych lub na palcach rozsiane i swędzące grudki? A może po założeniu naszyjnika, kolczyków, bransoletki lub pierścionka borykasz się z bąblami, wysypką i silnymi zaczerwienieniami? Prawdopodobnie cierpisz na alergię na substancje, zawarte w biżuterii. Alergia powstaje podczas kontaktu substancji uczulającej ze skórą i objawia się wypryskiem kontaktowym. Sprawdź, co tak naprawdę uczula w biżuterii i jaka biżuteria będzie najlepsza dla alergika?

Alergia na biżuterię, czyli właściwie na co?

Chociaż potocznie mówi się o alergii na biżuterię, metalem, który najczęściej uczula jest nikiel, będący dodatkiem do  kolczyków, bransoletek czy łańcuszków. Równie uczulające dla alergika będą pallad, tytan, kobalt czy chrom, przy czym alergia na chrom należy do najsilniejszych i najbardziej uciążliwych uczuleń.

Alergicy zatem powinni unikać biżuterii z dodatkiem wymienionych wyżej metali oraz biżuterii z metali szlachetnych niskiej próby, czyli posiadającej dużo dodatkówSzczególnie odradzana jest alergikom również biżuteria z tombaku, będącego imitacją złota.

Jaką biżuterię powinni nosić alergicy?

Najlepszą biżuterią dla alergika będzie zatem biżuteria ze srebra i złota, niewykazujących reakcji uczuleniowych. Wybieraj biżuterię bez dodatków innych metali, czyli biżuterię najwyższej próby, na przykład 585. W przypadku srebra natomiast najlepiej wybierać biżuterię o próbie 925, będącej najszlachetniejszą próbą, zawierającą 92,5% srebra i charakteryzującą się dużą odpornością na odkształcanie. Nie zawiera niklu  oraz pozostałych metali nieszlachetnych, powodujących alergię.

Innym materiałem, z którego wykonuje się bezpieczną biżuterię dla alergików to stal chirurgiczna, inaczej jubilerska lub nierdzewna, o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Biżuteria ze stali chirurgicznej nie wymaga polerowania ani szczególnej pielęgnacji.


Najbardziej jednak elegancką i efektowną biżuterią dla alergika będzie biżuteria ze złota i srebra. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.