Na którym palcu należy nosić obrączkę?

Obrączki to symbol małżeńskiej miłości. Tradycja ich noszenia obecna jest w kulturze od starożytności, a zwyczaj wymiany obrączek podczas ceremonii zaślubin sięga czasów średniowiecznej, chrześcijańskiej Europy. Nie bez znaczenia jest również dłoń oraz palec, na którym nosimy złoty krążek. Mimo, że w dzisiejszych czasach wiele par rezygnuje z noszenia obrączek na co dzień, nie da się zaprzeczyć, że jest to piękna i warta podtrzymywania tradycja. Na którym palcu nosi się obrączkę i jaką ma to symbolikę?

Symbolika noszenia pierścionków na poszczególnych palcach 

Ozdabianie palców pierścionkami i obrączkami ma nie tylko estetyczny, ale również symboliczny wymiar. Najbardziej znana w kulturze jest symbolika palca serdecznego lewej dłoni. Starożytni Egipcjanie wierzyli w istnienie specjalnej żyły zwanej „Vena amoris”, która otaczała palec serdeczny i łączyła go prosto z sercem. Dlatego też stał się on symbolem miłości, oddania, piękna i pozytywnego myślenia. Podążając za tą historią oraz symboliką obrączki ślubne nosi się na palcu serdecznym. Również inne palce mają swoje zakorzenione w kulturze znaczenie. Noszenie biżuterii na palcu wskazującym oznacza prestiż lub wysoki status społeczny. W tradycji żydowskiej to właśnie na nim nosi się obrączki ślubne. Pierścień na środkowym palcu noszą osoby, które chcą dodać sobie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie. Biżuteria na kciuku jest znakiem witalności, siły, temperamentu, niezależności i otwartości, a na małym palcu – znakiem władzy i sukcesu. 

Lewa czy prawa ręka?

Wedle tradycji, która trwa już od średniowiecza obrączki ślubne nosi się na lewej dłoni. Z biegiem czasu zwyczaj zmienił się i w niektórych miejscach na świecie, w tym w Polsce, obrączki nosi się na prawej dłoni. Skąd ten pomysł? Po pierwsze prawa dłoń uważana jest za ważniejszą, gdyż to nią wykonujemy istotne czynności, jak witanie się, wykonywanie znaku krzyża, podpisywanie czy jedzenie. Drugi powód, dla którego nosimy obrączkę ślubną na prawej dłoni ma wymiar historyczny. W czasie wojny, a zwłaszcza po krwawych powstaniach narodowych zarówno wdowy, jak i osoby pozostające nadal w małżeństwie przekładały obrączki na prawą dłoń, jako znak oddania i żałoby po utraconej ojczyźnie. W dzisiejszych czasach na znak żałoby obrączkę przekłada się z prawej dłoni na lewą. Niezależnie od tego, czy nosimy obrączkę na prawej czy na lewej dłoni, niezmienny pozostaje fakt, że złoty krążek powinien znajdować się na palcu serdecznym. Poza Polską obrączkę na prawej ręce noszą także Niemcy, Grecy, Hiszpanie, Bułgarzy, Wenezuelczycy i Chilijczycy. Zwyczaj noszenia obrączki na lewej dłoni podtrzymują natomiast m.in. mieszkańcy Francji, Irlandii, Szwecji, Egiptu, USA, Kanady i Brazylii.  

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.