Podstawowe różnice między diamentem a brylantem

Wiele osób nie do końca wie, czym się różni diament od brylantu. Taka zagwozdka pojawia się szczególnie często wśród panów, którzy planują oświadczyny i poszukują pierścionka zaręczynowego, który zachwyci ukochaną. Często można też spotkać się z opinią, że diament i brylant to dwa określenia na ten sam kamień i można używać ich zamiennie. Dlatego warto rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić, czym konkretnie różnią się te dwa terminy używane przez jubilerów.

Czym różni się diament od brylantu?

Odpowiedz na to pytanie najlepiej zacząć od wyjaśnienia, czym jest diament, ponieważ pozwoli to zrozumieć także drugie pojęcie. Diament to rzadki minerał, który naturalnie występuje w przyrodzie. Charakterystyczną cechą diamentu jest wyjątkowa twardość – jego powierzchnię można zarysować tylko przy pomocy innego diamentu. Co ciekawe minerał ten jest jednocześnie dość kruchy. Warto wiedzieć również, że diament jest odmianą węgla, co udowodnił Antoine Lavoisier, kiedy to po raz pierwszy spalił diament pod szklanym kloszem.

Proces tworzenia się diamentu trwa miliony lat i może zajść tylko, kiedy spełnione są specyficzne warunki – wysokie ciśnienie i równie wysoka temperatura (ok. 1100-1300°C). Biorąc pod uwagę proces powstawania tego minerału, trzeba przyznać, że wysokie ceny diamentów nie powinny dziwić. Wydobywane diamenty mają nieregularne kształty i matową powierzchnię dlatego, aby mogły zostać wykorzystane do wyrobu biżuterii, poddaje się je procesowi szlifowania. W ten sposób powstaje właśnie brylant – oszlifowany diament.

Pierścionek z brylantem

Na podstawie pozyskanej wiedzy na temat diamentów i brylantów można wywnioskować, że do wyrobu pierścionków zaręczynowych i pozostałej biżuterii używa się brylantów, a nie diamentów, bo przecież nieoszlifowany, matowy kamień nie prezentowałby się dobrze ze złotem ani ze srebrem. Pomimo że każdy oszlifowany diament określa się potocznie mianem brylantu, to fachowa nazwa odnosi się do diamentu o szlifie brylantowym. Jest to najczęściej spotykany szlif, charakteryzujący się niesamowitym blaskiem i symetrią. Decydując się na pierścionek z tego typu brylantem, można mieć pewność, że zachwyci on ukochaną.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.