Przesądy związane z obrączkami

Obrączki to najcenniejsza biżuteria zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Są symbolem małżeństwa, a ich wymiana w trakcie uroczystości ślubnej cementuje związek. Co ciekawe, zwyczaj ten nie wywodzi się z kultury chrześcijańskiej. Pierwsze wymiany obrączek miały miejsce już w Starożytności. Egipcjanie wierzyli, że to symbole nieśmiertelnej miłości między dwojgiem ludzi. Inne ludy z kolei były przekonane o sile tych okrągłych pierścieni, które rzekomo miały chronić przed złymi duchami. Bogata historia obrączek przekłada się na ich symbolikę.

Okrągły kształt pierścieni jest wyrazem trwałości i nieskończoności uczuć. Co więcej, posiadanie obrączki i niezdejmowanie jej to gwarancja dozgonnej miłości do partnera. Oprócz tej powszechnie znanej symboliki istnieje też wiele przesądów związanych z obrączkami, które dotyczą bardzo wielu sytuacji oraz odnoszą się bezpośrednio do pary młodej, jak i późniejszych małżonków. Warto je znać, by być świadomym istoty tego atrybutu i nie popełniać gaf przy osobach, dla których przesądy odgrywają istotną rolę.

Jakie są przesądy związane z obrączkami?

Para młoda, przygotowując się do ślubu, musi liczyć się ze sporą liczbą przesądów. I choć zazwyczaj nowożeńcy deklarują, iż przesądni nie są, w tej kwestii nikt nie chce ryzykować. Przesądy ślubne mogą dotyczyć bardzo wielu kwestii. Jedną z nich są obrączki. Sugeruje się, że powinny być wykonane z twardego kruszcu, który przypieczętuje trwałość związku na wieki. Najlepiej, by w ich skład wchodziły trzy jego rodzaje: złota żółtego (oznaczającego wierność), złota białego (symbolizującego miłość) oraz platyny (będącej symbolem przyjaźni). Tylko taka kombinacja może być gwarancją pełnego szczęścia po ślubie. Co więcej, młodzi powinni zadbać o to, by ich atrybuty nie zawierały grawerów, bogatych zdobień i rzeźbień, gdyż każda rysa na obrączce zwiastuje rysę na małżeństwie. Tym samym gładkie pierścienie są oznaką spokojnego i ułożonego życia.

Ponadto, warto pamiętać, by nie przymierzać cudzej własności. Zakładanie obrączki należącej do kogoś innego może symbolizować staropanieństwo lub brak wierności w przyszłym małżeństwie. Przekazywanie komuś własnej może być z kolei zwiastunem niepowodzeń. Pozytywne wieści może przynieść za to dotknięcie obrączki na placu bliskiej nam kobiety. Taka prosta czynność może przyspieszyć zamążpójście zniecierpliwionym pannom. Znaczenie ma również sam rozmiar obrączek. Obrączki ślubne powinny być idealnie dopasowane. Zbyt luźne mogą zwiastować rozpad małżeństwa, a za ciasne mogą oznaczać toksyczną, uzależniającą relację, w której jedna osoba stara się dominować nad drugą.

Obrączki odgrywają także duże znaczenie podczas samej uroczystości ślubnej. Jeśli świadkowie ich zapomną, na parę młodą mogą spaść niepowodzenia. Co więcej, upuszczona przed ołtarzem obrączka symbolizuje stratę, będąc zwiastunem śmierci tej osoby, która ją upuściła. W momencie, gdy coś takiego się stanie, obrączkę powinien podnieść drużba lub kapłan. Ważne jest też to, by nie pomylić palca w trakcie wymiany atrybutów. Nałożenie obrączki na niewłaściwy palec może zwiastować małżeńską niewierność. Po uroczystości za to nie należy zdejmować pierścionka, ponieważ może to doprowadzić do rozwodu. Co więcej, zgubienie obrączki lub jej zniszczenie może być przyczyną nieszczęść spadających na małżonków.

Mimo tak wielu negatywnych wizji warto jednak pamiętać, że przesądy nie muszą się sprawdzać. Wiele z nich należy wyłącznie do opowieści głęboko zakorzenionych w zwyczajach, o których dzisiaj nawet niewiele się mówi, dlatego należy traktować je z rozsądkiem i odrobiną dystansu. Z pewnością zdjęcie obrączki z palca lub jej zgubienie nie doprowadzi do rozwodu dwojga osób, które się naprawdę kochają. Trzeba pamiętać o tym, że szczęście małżeńskie nie jest uzależnione od ślubnych atrybutów, ale zależy wyłącznie od męża i żony, którzy zdecydowali się iść razem przez życie. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.