Biżuteria miedziana wyróżnia się wyjątkowym, ciepłym kolorem. Niektórzy sądzą, że noszenie biżuterii z miedzi ma pozytywny wpływ na zdrowie, ponieważ miedź może być pomocna przy problemach z infekcjami skóry, czy bólami reumatycznymi. Jednak biżuteria miedziana z upływem czasu może pokrywać się patyną. Jest to produkt korozji miedzi zachodzący pod wpływem wilgoci, ma kolor zielony.

Najbezpieczniejsze metody czyszczenia biżuterii

Jeśli biżuteria, która z jakiegoś powodu jest bardzo cenna, pokryła się patyną, najbezpieczniej będzie oddać ją do jubilera. Tam zostanie oczyszczona za pomocą myjki ultradźwiękowej oraz wypolerowana, jeśli jest również pokryta rysami. 

We własnym zakresie biżuterię można umyć wodą z mydłem. Zamiast mydła można również użyć płynu do mycia naczyń. Miedziane przedmioty najlepiej zostawić w wodzie na kilka godzin. Po wyjęciu z kąpieli należy je odłożyć, aby wyschły. Gdy biżuteria będzie sucha, należy ją wypolerować flanelową szmatką do momentu, aż zacznie być błyszcząca. Do mycia i polerowania nie wolno używać ostrych gąbek czy szczotek. W ten sposób można spowodować powstanie rys na powierzchni biżuterii. 

Usuwanie patyny z użyciem cytryny i octu

Jeśli delikatne domowe sposoby nie pomogą w usunięciu patyny z biżuterii, można użyć silniej działających środków takich jak ocet i cytryna.

Cytrynę można wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na posypaniu połówki cytryny drobną solą lub sodą oczyszczoną i pocieraniu cytryną o czyszczony przedmiot. Należy to robić delikatnie, ponieważ drobinki soli lub sody mogą porysować biżuterię, jeśli będą przyciskane zbyt mocno. Drugim sposobem jest zmieszanie soku z cytryny z solą lub z sodą oczyszczoną do konsystencji pasty. Tą pastą należy przecierać delikatnie biżuterię.

Drugą substancją, która może pomóc w walce z patyną, jest ocet. Należy zmieszać filiżankę octu, łyżkę soli i trzy szklanki wody w garnku, po czym zagotować. Następnym krokiem jest umieszczenie biżuterii w garnku i gotowanie tak długo, aż nalot zacznie schodzić z miedzi. Po wyciągnięciu biżuterii z garnka, należy poczekać aż ostygnie i wypolerować.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.