Co wpływa na wycenę przedmiotów oddawanych do skupu złota?

Salony jubilerskie kojarzą się na ogół z miejscami, w których można kupić złotą biżuterię. Tu przychodzą klienci szukający zaręczynowego pierścionka, ślubnych obrączek, prezentu na Dzień Kobiet, efektownego drobiazgu z okazji rocznicy czy złotego łańcuszka wręczanego z okazji Pierwszej Komunii. Sklep jubilera to także okazja do złożenia wizyty tuż przed Świętami, by „Mikołaj” mógł zaopatrzyć się w odpowiednie kosztowności. Nie wszyscy klienci zdają sobie jednak sprawę, że u jubilera często funkcjonuje także skup złota, w którym można sprzedać posiadaną biżuterię. Przyjrzyjmy się bliżej tej możliwości, sprawdźmy, czy taka transakcja może być opłacalna oraz przekonajmy się, na jakiej zasadzie ustalana jest kwota, jaką otrzymamy za konkretny przedmiot.

Skup złota – czy warto sprzedawać złotą biżuterię?

Złoto zawsze było traktowanie nie tylko jako materiał, z którego można wykonać atrakcyjnie wyglądającą biżuterię – obrączki, pierścionki, bransoletki, kolczyki, łańcuszki czy naszyjniki – ale także jako forma lokowania kapitału. Na zakup złota w sztabkach ze względu na cenę mogą sobie zwykle pozwolić tylko osoby bardzo zamożne, jednak różne wyroby złotnicze zawierają znacznie mniej kruszcu, są więc sporo tańsze. Choć sprzedaż złotej biżuterii jest czymś innym niż spieniężenie złotych sztabek czy monet, to mimo pewnej zmiany realiów jest ona wciąż jednym z pewniejszych nośników wartości. O ile oryginalne i ładnie wyglądające precjoza można łatwo odsprzedać osobom zainteresowanym ich funkcją użytkową, o tyle w przypadku biżuterii zdekompletowanej, uszkodzonej czy znajdującej się w kiepskim stanie np. z uwagi na zarysowania, można korzystnie zbyć ją w skupie złota prowadzonym przez firmy jubilerskie.

Jest to możliwe, ponieważ złoto tak jak wszystkie metale może być poddane swoistemu recyklingowi. Doświadczony jubiler może je łatwo przetopić, uzyskując wartościowy materiał do produkcji kolejnych wyrobów. Złoto przekazywane w formie złomu wymaga dodatkowej obróbki, związanej z całą technologią przetopu i przygotowania półproduktów, które będą mogły być dalej wykorzystane. Wiąże się to z niższą ceną – w grę wchodzi bowiem zarówno niezbędna energia, jak i czas poświęcony na pracę. Nie są to jednak zbyt duże przeszkody, a spieniężenie złotej biżuterii wydaje się korzystną alternatywą, zwłaszcza gdy nie nadaje się ona do innego wykorzystania lub przez dłuższy czas ciężko o nabywcę, który byłby nią zainteresowany.

Warto pamiętać, że ceny złota utrzymują dość atrakcyjny poziom, choć jak na każdym rynku także i tu występują spore wahania. Złoto jest jednak wyjątkowe, ponieważ z jednej strony jego wartość jest dość duża w stosunku do jego masy, czyli nawet stosunkowo niewielka ilość kruszcu pozwala na uzyskanie znaczącej kwoty, a z drugiej cena złota zwykle systematycznie rośnie, zwłaszcza jeśli sprawdzimy, jak kształtują się jego ceny w dłuższym okresie. Sprzedając złoto kupione dość dawno temu, w zdecydowanej większości zarobimy na całej transakcji, nawet jeśli w wyliczeniach uwzględnimy występującą każdego roku inflację. Wyjątkowość złota polega także na tym, że jest metalem, na który popyt zazwyczaj rośnie, gdy zanosi się na kryzys lub „ciężkie czasy”. Zakup złota na „czarną godzinę” i jego sprzedaż w razie potrzeby będzie więc najczęściej dobrą strategią.

Ile można otrzymać za sprzedawane w skupie złoto?

Kwota, jaką można uzyskać, sprzedając złoto, zależy od kilku różnych czynników. Najważniejszym z nich jest cena złota na światowych giełdach, która pokazuje, jak wygląda zapotrzebowanie na ten surowiec. W większości przypadków zależy ona od tego, jak kształtują się notowania na największych rynkach – w Europie jednym z punktów odniesienia jest tu kurs na londyńskiej LME (London Metal Exange, czyli Londyńska Giełda Metali). Choć cena złota w skupie nie jest oczywiście odzwierciedleniem kursu, na jaki można liczyć przy sprzedaży, to obie kwoty są ze sobą skorelowane. Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na cenę złota jest kurs dolara amerykańskiego. Wynika to z faktu, że kurs tego metalu jest kwotowany w USD, co oznacza, że w tej właśnie walucie rozliczane są wszystkie zawierane transakcje. Cena, na jaką można liczyć w skupie, będzie więc zależała zarówno od kursu samego złota, jak i notowań dolara amerykańskiego względem złotówki.

Cena złota przy sprzedaży jest związana z kursem tego kruszcu, jednak to, jaką kwotę można otrzymać w skupie, jest uzależnione od próby złota. W większości przypadków złota biżuteria nie jest wykonana z czystego kruszcu, a z jego stopu, w którym oprócz złota znajdują się także inne metale. Wynika to z konieczności zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości – czyste złoto jest bardzo miękkie i szybko uległoby zniszczeniu podczas użytkowania. Wprowadzane do stopu dodatki mają też pomóc w nadaniu złotu oczekiwanej przez klienta barwy, jeśli ma ona być inna niż tradycyjna. Zawartość dodatkowych metali jest określana jako próba. Czyste złoto ma próbę 1000. Powinno ono więc zawierać 1000 części czystego złota, choć w rzeczywistości będzie to zawsze raczej 999,999 ze względu na zanieczyszczenia, których nie sposób uniknąć. W złocie niższych prób kruszcu będzie odpowiednio mniej. Popularna próba 585 to 585 części złota i 415 części innych metali np. miedzi, srebra czy niklu. Złoto bywa też tradycyjnie oznaczane przez podawanie karatów oznaczanych jako kt lub ct. Jedne karat to 1/24 część złota w stopie, próbie złota 1000 będzie więc odpowiadało złoto 24-karatowe, a próbie 585 – złoto 14-karatowe. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę będzie waga sprzedawanego wyrobu. Warto pamiętać, że za sprzedawaną biżuterię można też otrzymać wyższą kwotę, jeśli znajdują się w niej kamienie szlachetne, są one jednak wyceniane osobno.

Sprzedaż złota wymaga więc dokonania dokładnej wyceny przyniesionej przez klienta biżuterii. Jeżeli jest ona prawdziwie unikalna, może być wyceniona po korzystniejszej cenie niż sam kruszec, zależy to jednak od konkretnego przypadku. W większości sytuacji osoba sprzedająca złoto w skupie może być pewna otrzymania ceny za tzw. złom, czyli właśnie metal w niej zawarty, który zostanie przez jubilera przetopiony. Warto pamiętać, że w wielu punktach skupowane jest złoto do określonej próby wzwyż, co często wiąże się z kwestią opłacalności przetopu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.