Obrączki dwukolorowe - fanaberia czy ciekawe połączenie?

Obrączki są dziś jednym z symboli, które są najmocniej związane z ceremonią zawierania małżeństwa. W wielu wyznaniach, w tym w Kościele katolickim wymiana obrączek między nowożeńcami jest ważną częścią liturgii. Podczas ślubu w obrządku łacińskim państwo młodzi bezpośrednio po przysiędze małżeńskiej wymieniają obrączki, zakładając je sobie wzajemnie. Wypowiadając imię zaślubionej osoby, wygłaszają też ustaloną formułę: „przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Obrączki wymienia się także podczas ceremonii świeckiej w czasie ślubów zawieranych w Urzędzie Stanu Cywilnego, choć w tym przypadku jest to tylko część przyjętego obyczaju i jest jedynie elementem dodatkowym, niewpływającym na sam fakt ważności małżeństwa. Duże znaczenie obrączek oraz to, że stanowią widoczny przejaw zawartego związku, noszony na ogół codzienne lub przynajmniej zakładany przy ważniejszych okazjach sprawia, że ich wybór jest szczególnie istotny. Narzeczeni zastanawiający się nad tym, na jakie obrączki warto się zdecydować, mogą rozważać wiele dostępnych wzorów, materiałów oraz ozdób i ornamentów. Od pewnego czasu szczególnie chętnie wybierane są złote obrączki dwukolorowe. Przyjrzyjmy się bliżej obrączkom tego rodzaju i sprawdźmy, z czym wiąże się ich noszenie.

Popularność obrączek dwukolorowych 

Tradycyjne obrączki są zwykle wykonane z jednego rodzaju złota, ich kolor jest więc taki sam, a elementami, które je wyróżniają, będzie kształt, zdobienia oraz osadzone kamienie szlachetne. W przypadku obrączek dwukolorowych do wszystkich tych cech dochodzi jeszcze barwa użytego materiału – będą one połączeniem kruszcu w kolorze żółtym i białym, żółtym oraz różowym albo biało-różowym. Efekty wizualne, które można w ten sposób uzyskać, opierają się na wykorzystaniu kontrastu między tymi barwami, sprawiając, że obrączki stają się bardziej urozmaicone, a przez to ciekawsze. Zestawienie dwóch kolorów może być jedyną ozdobą obrączek albo tylko jednym z użytych środków wpływających na ich wygląd i połączony z inaczej wykończoną powierzchnią obu części, np. na jednym elemencie matową, a drugim polerowaną czy też wygrawerowanymi na nich wzorami.

Co bardzo istotne, dwukolorowe obrączki mogą składać się nie tylko z dwóch części, z których każda jest wykonana ze złota o innym zabarwieniu, ale także z większej ilości różnobarwnych elementów. Równie dobrze dwukolorowa obrączka może składać się ze środka wykonanego w jednym kolorze oraz obu boków w drugim z wybranych kolorów. Liczba tego rodzaju pasm może być większa, choć warto pamiętać, że ich grubość nie może być zbyt mała, przez co do tego rodzaju połączeń nadają się tylko te projekty, w których szerokość obrączek będzie na tyle duża, by zapewniała odpowiednią estetykę, a także umożliwiała wykonanie od strony technicznej. Ze względu na bardziej skomplikowane przygotowywanie tego rodzaju obrączek są one nieco droższe.

Nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o rodzaj wzoru, jaki może być wykonany w wariancie dwukolorowym, choć oczywiście nie każdy będzie się w takiej barwnej wersji prezentował równie dobrze, jest to już kwestia gustu i stylu osób, które będą je nosić. Obrączki dwukolorowe wraz z wielokolorowymi i wciąż cieszącymi się powodzeniem tradycyjnymi są obecne w ofertach jubilerów już od wielu lat i choć co roku powstają nowe wzory, nic nie wskazuje na to, by któryś z rodzajów miał mocno stracić na popularności.

Jak powstają obrączki dwukolorowe?

Warto przypomnieć, że obrączki z kolorowego złota są wykonane z równie wartościowego metalu, choć w przypadku każdej barwy skład używanego stopu będzie nieco inny. Obrączki ani praktycznie żadna biżuteria nie jest wykonywana z czystego złota próby 999,99, czyli złota 24-karatowego, ponieważ jest ono zbyt miękkie, a przez to podatne na zarysowania, wgniecenia i inne uszkodzenia np. ścieranie, co w krótkim czasie doprowadziłoby do utraty atrakcyjnego wyglądu. Jubilerzy używają więc zawsze złota niższych prób – do najczęściej używanych należy próba 750, czyli złoto 18-karatowe, próba 585, a więc złoto 14-karatowe, a niekiedy również próba 333, będąca złotem 8-karatowym. Trzeba jednak pamiętać, że złoto niższych prób nie jest zalecane dla osób cierpiących na rozmaite uczulenia, ponieważ zawiera najwięcej domieszek innych metali, przez co może powodować reakcje alergiczne.

Różne kolory złota są osiągane za sprawą dodatków wprowadzanych do stopu. W złocie żółtym będą to metale, które nie wpływają w dużym stopniu na zmianę naturalnej barwy złota np. domieszka srebra. Różne odcienie barwy czerwonej uzyskuje się, dodając do stopu rozmaitą ilość miedzi. W przypadku złota białego najczęściej za białą barwę odpowiada domieszka niklu, który ma jednak tę wadę, że na niektóry osoby działa alergizująco, albo dużo bardziej kosztowny pallad. Niekorzystne działanie niklu może być jednak wyeliminowane, za sprawą pokrycia powierzchni białego złota warstwą nanoszonego galwanicznie rodu, zapewniającego czysty i bardzo jasny kolor z charakterystycznym połyskiem. Warto pamiętać, że złoto zawierające nikiel będzie miało kolor bardziej słomkowy, natomiast palladowe – zbliżony nieco do szarości.

Obrączki dwukolorowe powstają więc przez łączenie dwóch różnych stopów z innymi proporcjami poszczególnych składników. Ponieważ na ogół obrączki produkuje się ze specjalnie odlewanych pierścieni, w formie często dość długich rurek, które są cięte na cieńsze kawałki i poddawane obróbce, w podobny sposób powstają obrączki dwukolorowe. Cieńsze pierścienie po uzyskaniu odpowiednich rozmiarów i częściowej obróbce muszą być ze sobą trwale złączone. W tym celu używa się zwykle spiekania metalu prowadzonego w wysokiej temperaturze, dzięki czemu dwie powierzchnie spajają się ze sobą za sprawą częściowego upłynnienia ich powierzchni. Możliwe jest łączenie pierścieni z różnych stopów przeciętych w poziomie i w pionie, czyli dwóch półkolistych połówek. Inną możliwością jest lutowanie metalu, jednak sposób ten jest obecnie używany coraz rzadziej.

Co trzeba wiedzieć o noszeniu obrączek dwukolorowych?

Obrączki dwukolorowe są bardzo ciekawe pod względem stylu, a jeśli pod uwagę brany jest wygląd, zwykle będą przez większość osób uznawane za bardziej ozdobne. Warto jednak pamiętać, że najczęściej będą nieco mniej trwałe, choć nie są to różnice znaczące i wielu użytkowników może ich nawet nie zauważyć. Obrączki dwukolorowe są na ogół nieco bardziej miękkie, przez co odrobinę szybciej mogą się rysować i wycierać. Pewne problemy mogą się też pojawić wraz z koniecznością zmiany rozmiarów obrączki, ponieważ z wiekiem palce stają się zwykle nieco grubsze, zwłaszcza jeśli chodzi o okolice stawów. Obrączki dwukolorowe będzie zazwyczaj nieco ciężej poszerzyć niż tradycyjne jednokolorowe, zwłaszcza jeśli zmiana ma być dość duża. Dotyczy to szczególnie obrączek łączonych z półkoli. Częściej jednak większą przeszkodą okaże się obecność złożonego wzoru czy inne elementy ozdobne.

Warto pamiętać, że na obrączkach, w których białe złoto jest pokryte warstwą rodu, powłoka zewnętrzna będzie się zużywać i za jakiś czas będzie wymagała odnowienia. Zabieg ten nie jest trudny ani zbytnio kosztowny, a całość może wiele zyskać, na powrót wyróżniając się bardzo jasną barwą. Okresowego odnawiania wymagają też na ogół matowe wykończenia powierzchni, które z czasem ulegają wytarciu, a także elementy polerowane, tracące swój pierwotny blask, nie jest to jednak cecha wyłącznie obrączek dwukolorowych, a dotyczy wszystkich rodzajów biżuterii.

Wiele osób obawia się, że obrączki dwukolorowe mogą szybciej wyjść z mody i po pewnym czasie nie będą się dobrze komponowały z inną biżuterią czy panującymi trendami zdobniczymi. Oczywiście nie sposób przewidzieć, co przyniesie przyszłość, widać jednak, że w przypadku biżuterii starsze wzory znakomicie harmonizują z nowszymi, większość tego rodzaju obaw jest więc w dużej mierze bezpodstawna. Trzeba także pamiętać, że ewentualne „niedopasowanie”, o ile w ogóle nastąpi, to będzie raczej związane z wybranym wzorem czy rodzajem ozdób, a nie z samym kolorem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.